FC4TR005FER
FC4TR005FER
FC4TR005FER
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FC4TR005FER
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 0.005 OHM 1% 1/2W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
5 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Quick Inquiry
FC4TR005FER
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series FC4T
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Number of Terminations 4
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description RES 0.01 OHM 0.5% 1/2W 1206 RES 0.01 OHM 0.5% 1/2W 1206 RES 0.01 OHM 1% 1/2W 1206 RES 0.01 OHM 1% 1/2W 1206