FC4TR015DER
FC4TR015DER
FC4TR015DER
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FC4TR015DER
  • Description
    RES 0.015 OHM 0.5% 1/2W 1206
  • Delivery Services
15 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Quick Inquiry
FC4TR015DER
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 15 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FC4TR015DER FC4TR015FER FC4TR015FER FC4TR005FER
Part Number FC4TR015DER FC4TR015FER FC4TR015FER FC4TR005FER
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 0.015 OHM 0.5% 1/2W 1206 RES 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 RES 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 RES 0.005 OHM 1% 1/2W 1206