FC4TR100DER
FC4TR100DER
FC4TR100DER
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FC4TR100DER
  • Description
    RES 0.1 OHM 0.5% 1/2W 1206
  • Delivery Services
100 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Quick Inquiry
FC4TR100DER
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)