FC4TR010FER
FC4TR010FER
FC4TR010FER
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FC4TR010FER
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 0.01 OHM 1% 1/2W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Quick Inquiry
FC4TR010FER
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series FC4T
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Number of Terminations 4
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FC4TR010DER FC4TR010DER FC4TR010FER FC4TR005FER
Part Number FC4TR010DER FC4TR010DER FC4TR010FER FC4TR005FER
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description RES 0.01 OHM 0.5% 1/2W 1206 RES 0.01 OHM 0.5% 1/2W 1206 RES 0.01 OHM 1% 1/2W 1206 RES 0.005 OHM 1% 1/2W 1206