HC2K-AC24V-F
HC2K-AC24V-F
HC2K-AC24V-F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC2K-AC24V-F
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Quick Inquiry
HC2K-AC24V-F
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 750VA
Coil Current 51.1 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Release Time 30 ms
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 470 Ohms
Base Product Number HC2K-AC
Parts with Similar Specifications
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT RELAY SPDT 25A 115V