HC2K-DC100V-F
HC2K-DC100V-F
HC2K-DC100V-F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC2K-DC100V-F
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
HC2K-DC100V-F
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series HC
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 100VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 750VA
Coil Current 15.6 mA
Coil Type Latching, Dual Coil
Features -
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 80 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 20 ms
Release Time 50 ms
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
Approval Agency CSA, UR, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 6.41 kOhms