HC2K-DC12V
HC2K-DC12V
HC2K-DC12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC2K-DC12V
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
HC2K-DC12V
Series HC
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 750VA
Coil Current 100 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Release Time 50 ms
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 120 Ohms