HC2K-DC24V
HC2K-DC24V
HC2K-DC24V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HC2K-DC24V
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
HC2K-DC24V
Series HC
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 750VA
Coil Current 51.1 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Release Time 50 ms
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Qualification -
Coil Resistance 470 Ohms
Base Product Number HC2K-DC
Parts with Similar Specifications
Product Attribute HC2K-DC24V-F HC2K-DC100V HC2K-DC100V-F HC2K-DC12V
Part Number HC2K-DC24V-F HC2K-DC100V HC2K-DC100V-F HC2K-DC12V
RoHS Status
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V