HHXC350ARA101MHA0G
HHXC350ARA101MHA0G
HHXC350ARA101MHA0G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HHXC350ARA101MHA0G
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
HHXC350ARA101MHA0G
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series HXC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Hybrid
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)