HHXC350ARA331MJC5G
HHXC350ARA331MJC5G
HHXC350ARA331MJC5G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HHXC350ARA331MJC5G
  • Description
    CAP ALUMHYB 330UF 20% 35V SMD
  • Delivery Services
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 17mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
HHXC350ARA331MJC5G
Type Hybrid
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 312 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)