HHXC350GRA470MF61G
HHXC350GRA470MF61G
HHXC350GRA470MF61G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HHXC350GRA470MF61G
  • Description
    CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
  • Delivery Services
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
HHXC350GRA470MF61G
Type Hybrid
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)