HHXC350GRA680MF80G
HHXC350GRA680MF80G
HHXC350GRA680MF80G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HHXC350GRA680MF80G
  • Description
    CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 35V SMD
  • Delivery Services
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
HHXC350GRA680MF80G
Type Hybrid
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)