J105D1AS12VDC.20
J105D1AS12VDC.20
J105D1AS12VDC.20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J105D1AS12VDC.20
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J105D1AS12VDC.20
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J105D
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 2770VA
Coil Current 16.7 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 720 Ohms