J105D1AS18VDC.45
J105D1AS18VDC.45
J105D1AS18VDC.45
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J105D1AS18VDC.45
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J105D1AS18VDC.45
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 2770VA
Coil Current 25 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 13.5 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Qualification -
Coil Resistance 720 Ohms