J105D1CS18VDC.45
J105D1CS18VDC.45
J105D1CS18VDC.45
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J105D1CS18VDC.45
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J105D1CS18VDC.45
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 2770VA
Coil Current 25 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 13.5 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Qualification -
Coil Resistance 720 Ohms