J105D1CS12VDC.45
J105D1CS12VDC.45
J105D1CS12VDC.45
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J105D1CS12VDC.45
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J105D1CS12VDC.45
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 2770VA
Coil Current 37.5 mA
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Qualification -
Coil Resistance 320 Ohms