KO DELMS1.22-SGSI-34-E6L6-20-R18-XX
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED ORANGE CLEAR SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Flat Leads
Quick Inquiry
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series TOPLED® E1608
Packaging Bulk
RoHS Status
Color Orange
Configuration -
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 230mcd
Lens Style Oval with Flat Top
Lens Size 1.23mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Current - Test 20mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 606nm
Wavelength - Peak 610nm
Features -
Package / Case 2-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 1.40mm L x 1.30mm W
Height (Max) 0.70mm