LKS1V103MESC
LKS1V103MESC
LKS1V103MESC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKS1V103MESC
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKS1V103MESC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKS1V103MESA LKS1V103MESB LKS1V103MESB LKS1V103MESC
Part Number LKS1V103MESA LKS1V103MESB LKS1V103MESB LKS1V103MESC
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH