LKS1V153MESB
LKS1V153MESB
LKS1V153MESB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKS1V153MESB
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
15000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKS1V153MESB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKS1V153MESB LKS1V103MESA LKS1V103MESB LKS1V103MESB
Part Number LKS1V153MESB LKS1V103MESA LKS1V103MESB LKS1V103MESB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH