LKS1V123MESC
LKS1V123MESC
LKS1V123MESC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKS1V123MESC
  • Description
    CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
12000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKS1V123MESC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Description CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH