LKS1V123MESB
LKS1V123MESB
LKS1V123MESB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKS1V123MESB
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
12000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKS1V123MESB
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LKS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKS1V123MESA LKS1V123MESA LKS1V123MESB LKS1V123MESC
Part Number LKS1V123MESA LKS1V123MESA LKS1V123MESB LKS1V123MESC
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH