LPS2618MT4R7
LPS2618MT4R7
LPS2618MT4R7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LPS2618MT4R7
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    1608, 20%, T&R, 4R7 Inductance (
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Inductor 1.4 A 60mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
LPS2618MT4R7
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series LPS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 580mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq 40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant 105MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)