LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z
LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z
LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z
  • Description
    LED WHITE DIFFUSED SMD R/A
  • Delivery Services
White LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, Flat Leads
Quick Inquiry
LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z
Series Micro SIDELED® 3010
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color White
Configuration Standard
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Current - Test 20mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Package / Case 2-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max) 1.20mm