LW Y87C-T1U1-7K-0-20-R18-Z-XX
LW Y87C-T1U1-7K-0-20-R18-Z-XX
LW Y87C-T1U1-7K-0-20-R18-Z-XX
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LW Y87C-T1U1-7K-0-20-R18-Z-XX
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED WHITE DIFFUSED 2SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
White LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, Flat Leads
Quick Inquiry
LW Y87C-T1U1-7K-0-20-R18-Z-XX
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series Micro SIDELED® 3010
Packaging Bulk
RoHS Status
Color White
Configuration -
Lens Color Yellow
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 420mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Current - Test 20mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant -
Wavelength - Peak -
Features -
Package / Case 2-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package 2-SMD
Size / Dimension 2.20mm L x 1.00mm W
Height (Max) 1.30mm