LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
  • Manufacturer
    ams-OSRAM USA INC.
  • Description
    LED COOL WHITE DIFFUSED SMD R/A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, Flat Leads
  • Delivery Services
White, Cool 6200K LED Indication - Discrete 3.4V 2-SMD, Flat Leads
Quick Inquiry
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer ams-OSRAM USA INC.
Series Micro SIDELED® 3010
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color White, Cool
Configuration Standard
Lens Color Yellow
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 70mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Current - Test 10mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant 6200K
Wavelength - Peak -
Features -
Package / Case 2-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max) 1.20mm