LXZ10VB101M5X11LL
Manufacturer
Chemi-ConDescription
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can
Request for Quotation
LXZ10VB101M5X11LL
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
LXZ10VB101M5X11LL
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Series | LXZ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 70 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 175 mA @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 500 mOhms |