LXZ10VB221M6X11LL
Manufacturer
Chemi-ConDescription
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Request for Quotation
LXZ10VB221M6X11LL
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
LXZ10VB221M6X11LL
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 145 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 290 mA @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 250 mOhms |