LXZ10VB562M18X20LL
Manufacturer
Chemi-ConDescription
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Request for Quotation
LXZ10VB562M18X20LL
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
LXZ10VB562M18X20LL
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 5600 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.1165 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 28 mOhms |