LXZ10VB222M12X20LL
Manufacturer
Chemi-ConDescription
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Request for Quotation
LXZ10VB222M12X20LL
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
LXZ10VB222M12X20LL
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Capacitance | 2200 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.245 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.66 A @ 100 kHz |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Base Product Number | - |
| Impedance | 38 mOhms |