MAL202114103E3
MAL202114103E3
MAL202114103E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL202114103E3
  • Manufacturer
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
10000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 64mOhm 8000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL202114103E3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series 021 ASM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 64mOhm
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.508 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.709" Dia x 1.496" L (18.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance 40 mOhms