MAL202114152E3
MAL202114152E3
MAL202114152E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL202114152E3
  • Manufacturer
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 10V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
1500 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 245mOhm 8000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL202114152E3
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series 021 ASM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 245mOhm
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 888 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance 180 mOhms