MAL202114153E3
MAL202114153E3
MAL202114153E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL202114153E3
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 10V AXIAL
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
15000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 54mOhm 8000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL202114153E3
Series 021 ASM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 54mOhm
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance 35 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MAL202114152E3 MAL202114153E3 MAL202114103E3 MAL202114222E3
Part Number MAL202114152E3 MAL202114153E3 MAL202114103E3 MAL202114222E3
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1500UF 20% 10V AXIAL TH CAP ALUM 15000UF 20% 10V AXIAL CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL TH