MAL202114222E3
MAL202114222E3
MAL202114222E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MAL202114222E3
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL TH
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 177mOhm 8000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MAL202114222E3
Series 021 ASM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 177mOhm
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.176 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance 95 mOhms