MCL2V0603-121-R
MCL2V0603-121-R
MCL2V0603-121-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCL2V0603-121-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    IND MCL2V0603120NH50MA 5.0S
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
120 nH Unshielded Multilayer Inductor 50 mA 5Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MCL2V0603-121-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MCL2V
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 120 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 50 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 5Ohm Max
Q @ Freq 10 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant 1GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 300 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)