MCL2V0603-1R3-R
MCL2V0603-1R3-R
MCL2V0603-1R3-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCL2V0603-1R3-R
  • Description
    IND MCL2V06031.3NH550MA 0.12
  • Delivery Services
1.3 nH Unshielded Multilayer Inductor 550 mA 120mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MCL2V0603-1R3-R
Material - Core Ceramic
Inductance 1.3 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 550 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)