MCL2V0603-1R9-R
MCL2V0603-1R9-R
MCL2V0603-1R9-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCL2V0603-1R9-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    IND MCL2V06031.9NH400MA 0.15
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
1.9 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 150mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MCL2V0603-1R9-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MCL2V
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 1.9 nH
Tolerance ±0.3nH
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 10GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)