MCL2V0603-150-R
MCL2V0603-150-R
MCL2V0603-150-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MCL2V0603-150-R
  • Description
    IND MCL2V060315NH180MA 0.85
  • Delivery Services
15 nH Unshielded Multilayer Inductor 180 mA 850mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
MCL2V0603-150-R
Series MCL2V
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Multilayer
Material - Core Ceramic
Inductance 15 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 180 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 850mOhm Max
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 2.6GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)