MLF2012E120MTD25
MLF2012E120MTD25
MLF2012E120MTD25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLF2012E120MTD25
  • Description
    FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD
  • Delivery Services
12 µH Shielded Multilayer Inductor 15 mA 900mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MLF2012E120MTD25
Series MLF
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 12 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 15 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Q @ Freq 50 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant 25MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MLF2012E120MT MLF2012E120MT000 MLF2012E120MTD25 MLF2012E120JT000
Part Number MLF2012E120MT MLF2012E120MT000 MLF2012E120MTD25 MLF2012E120JT000
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD