NC4D-DC110V
NC4D-DC110V
NC4D-DC110V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NC4D-DC110V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
NC4D-DC110V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series NC
Packaging Bag
RoHS Status
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 110VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 1250VA
Coil Current 6.7 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 88 VDC
Must Release Voltage 11 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency CSA, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 16.4 Ohms