NC4D-JP-AC100V
NC4D-JP-AC100V
NC4D-JP-AC100V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NC4D-JP-AC100V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 4A 100V
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 100VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
NC4D-JP-AC100V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series NC
Packaging Box
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 100VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 1250VA
Coil Current 13 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 80 VAC
Must Release Voltage 10 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 40 ms
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency CSA, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 7.692 kOhms