NC4D-DC24V
NC4D-DC24V
NC4D-DC24V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NC4D-DC24V
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Quick Inquiry
NC4D-DC24V
Series NC
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 24VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 1250VA
Coil Current 30 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 19.2 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Qualification -
Coil Resistance 800 Ohms