NC4D-P-DC12V
NC4D-P-DC12V
NC4D-P-DC12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    NC4D-P-DC12V
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
NC4D-P-DC12V
Series NC
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 1250VA
Coil Current 60 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Qualification -
Coil Resistance 200 Ohms