OQ0454810300G
OQ0454810300G
OQ0454810300G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    OQ0454810300G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5.08MM
  • Delivery Services
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
OQ0454810300G
Base Product Number OQ04
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Gray
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Locking Ramp
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V