PCG0E221MCL1GS
PCG0E221MCL1GS
PCG0E221MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCG0E221MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
  • Delivery Services
220 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCG0E221MCL1GS
Series PCG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)