PCG0E471MCL1GS
PCG0E471MCL1GS
PCG0E471MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCG0E471MCL1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
  • Delivery Services
470 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCG0E471MCL1GS
Series PCG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)