PCG0E331MCL1GS
PCG0E331MCL1GS
PCG0E331MCL1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCG0E331MCL1GS
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCG0E331MCL1GS
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Polymer Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series PCG
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)