PCG0E331MCO1GS
PCG0E331MCO1GS
PCG0E331MCO1GS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PCG0E331MCO1GS
  • Description
    CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
  • Delivery Services
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
PCG0E331MCO1GS
Series PCG
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymer
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)