PMB-12V35W1AH
PMB-12V35W1AH
PMB-12V35W1AH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PMB-12V35W1AH
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 35W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PMB-12V35W1AH
Manufacturer Delta Electronics
Series PMT (35W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 2.92 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 84%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Approval Agency CB, CE, CCC, cURus, TUV
Current - Output 5 -
Power (Watts) 35W