PMB-12V50W1AA
PMB-12V50W1AA
PMB-12V50W1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PMB-12V50W1AA
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 50W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
PMB-12V50W1AA
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series PMT (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 4.17 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 83%
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.86" L x 3.82" W x 1.50" H (98.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 50W