PTR060V0075-BK1
PTR060V0075-BK1
PTR060V0075-BK1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    PTR060V0075-BK1
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
PTR060V0075-BK1
Series PTR060V
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
Current - Trip (It) 1.5 A
Current - Max 40 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.598" (15.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 6.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 250 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 600 mOhms